Ana SayfaBlog Sayfası

Değişmeyen Tek Şey...

(Ceki Hazan - 11 Haziran 2020)

Pandemi sürecini kendini izole ederek geçiren birçok kişi gibi benim de geçmişi, bugünü ve yarını düşünmek için bolca vaktim oldu.

Ali'nin youtube videosunda Dersimiz Dünya sitesinden bahsettiği günün üzerinden 7 ay geçmiş bile... Birçok kişi siteye bu süreçte tanışmış olsa da bizim hikayemiz çok daha önceye dayanıyor. dersimizdunya.org sitesi için alan adı ile sosyal medya hesaplarını alalı 4 yıl oldu. Son 4 yılda Dersimiz Dünya içerisinde çok sayıda deneme yanılma çalışmamız oldu.

Değişmeyen tek şey? Sitenin adı oldu! (Değişimin kendisi de değişmiş olabilir!)

Ali'nin 12 Kasım 2019 tarihli videosu - ilk 2 dakika

Son 4 yılda Ali büyüdü, ben ve Selim yaşlandık :)

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Sitenin özellikle son 2 yıldır amacı benim açımdan gayet net: Daha önceden arayıp bulduğum, ilgi alanıma giren bir sayfa bağlantısını daha sonradan tekrar bulabilmek... Kendime ve çevremdekilere kısa yol listeleri oluşturmak...

Görsel hafızam kuvvetli, yazılı hafızam da zayıf olduğundan bunu Excel tablolarında tutmak yerine logolarla Google sitelerde tutuyorum. Bu görselleri bundan 10 yıl önce powerpoint, daha sonraları da Google Slides (sunular) olarak tutuyordum. Bir yandan Evernote, OneNote, Basecamp, Confluence, Padlet gibi birçok platformu da bu amaçla kullandım. Son 2 yıldır tüm kaynakları Google Sites (siteler) içerisinde tutuyorum. Wix, Squarespace, Wordpress gibi platformlarda tuttuğum sitelerin de hepsini Google Sites'a taşıdım.

Dün kimdik? Neydik? Bugün kimiz? Neyiz?

Bundan yaklaşık 3,5 yıl önce katıldığımız imece platformu'nun eğitim ve tasarım süreci sayesinde eğitim camiasından birçok kişiyle tanışma fırsatı bulduk. Bizim için geride çok güzel anıların biriktiği eğlenerek öğrendiğimiz bir süreç oldu. Videolarda bahsi geçen çalışmaları ise sonunda yapmamaya karar verdik. Daha doğrusu ben şahsen yapmamaya karar verdim. Yeni videolar çekmek yerine olan kaynakları incelemek çok daha çekici geldi. Sadece lise öğrencilerinin dersleri için ilham alabileceği içerikleri değil internet dünyasında her yaştan kullanıcının yararlanabileceği kaynakları taramaya devam ettim. Ali, Merve, Mine, Tulya, Selim, Çiğdem başta olmak üzere birçok kişiden bilgi ve belge desteği aldım.

imece.com/proje/dersimiz-dunya Youtube'da Dersimiz Dünya ile aradığınız 3 yıl önceki imece platformunun yarışma sürecinde çekilden aşağıdaki tanıtım videolarımızı göreceksiniz...

Son 3 sene içerisinde de bir yandan İzmir'de İzmir Eğitim Kooperatifi adıyla İzmir içinde eğitim çalışmaları yürüttüğümüz topluluğun kurucu ekibine, bir yandan da 5 yıldır İzmir'de düzenli buluşmalar yapan Öğretmen Kulübü ekibine dahil oldum. Ve tabii arada fırsat buldukça dünyanın farklı taraflarına gidip gelmeyi sürdürdüm. "Freelance" çalışmanın zorlukları ve belirsizlikleri olduğu kadar keyifli anları da bol!

Pandemi sürecinden önce hayatım dijital ve fiziksel yollarda yolcu olarak geçiyordu. Fiziksel yollar kapanınca dijital yollara kaldık... Herkes çalışmalarını çevrimiçi yapmaya başlayınca da paylaşımlar arttı. İlgi alanlarımla da kesişen belli kelime öbekleri ve kavramları da haliyle her gün daha sık duymaya başladım. Bunlardan bazıları:

Değişim, dönüşüm, belirsizlik, sürdürülebilirlik, fark yaratmak, krizi fırsata çevirmek, Birleşmiş Milletler, kalkınma hedefleri, sosyal meseleler, sosyal girişimcilik, sorunları tespit edip çözümcül yaklaşmak, takım çalışması, bilgi bombardımanı, medya okuryazarlığı, yapay zeka, insan odaklı tasarım, sistem düşüncesi, 21. yüzyıl becerileri, iklim felaketi, dijitalleşme, eşitsizlik, ayrımcılık...

Bu şekilde 30 kelime ezberleseniz havalı cümleler kurabilirsiniz. Ama ya derine inmek istersek? Onun kısa yolu yok. En azından benim açımdan yok! Beş senemizi alan bir şeyi beş dakikada öğretirsek biz 5 senede unuturken siz de 5 dakikada unutursunuz. Youtube videolarında 1 saat bir şey izleyip ertesi gün aklınızda bir şey kalmazsa kendiniz kızmayın. İşin doğasında var bu...

O halde ne yapmalı? Kısa yol aramak yerine uzun yolda faydalı alışkanlık kazanmaya çalışmakla işe başlayabiliriz. Sizleri düşünsel olarak zorlayacak youtube kanallarını, kitapları, dergileri, podcastleri, çevrimiçi kursları takip etmek ve bu tarz çalışmaları paylaşan, tartışan topluluklara dahil olmak... Veya televizyondaki ana akım medya kanallarını izleyin, o da bir tercih tabii...

Sitede her ne kadar sosyal girişimcilikle ilgili bilgi veriyor olsak da kendimizi sosyal girişim olarak tanımlamamız zor. Olsa olsa bizden (en azından benden) korsan girişimci olur. Sitedeki logolar için kimseden izin almadık. Almalı mıydık? Bilmiyorum. Bu site özelinde bir masrafımız ve iş modelimiz de yok. Aranızda "Bu kaynakları çok daha profesyonel bir sitede barındırıp hatta bir mobil uygulama haline getirip kullanıcıya özel kişiselleştirebiliriz!" diyen varsa yaptığı ya da yapacağı çalışmayı da mutlaka siteye eklemek isteriz. Ama benden ya da Ali'den daha Dersimiz Dünya ile ilgili daha büyük ve karmaşık projeler beklemeyin :)

Ezberler karışmasın :)

Son olarak: Türkçe ile İngilizce kaynaklar arasında nicelik ve nitelik açısından hala büyük bir uçurum var! Önerdiğimiz birçok site ve uygulama sadece İngilizce olarak açılıyor.

İngilizce ilgili sorun yaşayanlar için önümüzdeki birkaç ay boyunca bu konuda çalışma önerileriyle kaynak paylaşımına ağırlık vereceğiz.