Kırsal Avrupa

Kırsal Avrupa

Kırsal Dünya serisine ilk olarak dünya haritasında Afrika kıtasının çok küçük bir noktası sayılabilecek bir ülke olan Ruanda’ya yaptığımız ziyaret ile başladıktan sonra aldığımız önemli geri bildirimlerden biri de başlangıç yazılarımızda biraz daha geniş coğrafyalara ve temel kavramlara öncelik vermemiz ile ilgiliydi.

Son aylarda Almanya ve İngiltere’yi birkaç kez ziyaret ettik. İlginç notlar da topladık. Bu notlara geçmeden önce Avrupa ile ilgili bir giriş dosyası oluşturmamızın iyi bir başlangıç olacağını kararlaştırdık.

Türkiye'nin Avrupa ile siyasi açıdan bol iniş çıkışlı ama özellikle ticari açıdan pek de alternatifi  olmayan bir ilişkisi var. Adına Türkiye’de bakanlık kurulmuş tek bölge de yine Avrupa. Eğitim ve kırsal kalkınmada da gerek mevcut hibeler gerek ortak çalışmalar açısından Türkiye'de yaşayan biri için Avrupa takip edilmesi gereken bölgelerin başında geliyor.

Avrupa denince kimimizin aklına Avrupa Şampiyonası, UEFA Şampiyonlar Ligi gibi spor müsabakaları gelebilir. Kimimizin aklınaysa Avrupa Birliği, Euro para birimi ve Schengen Vizesi gelebilir. Öğrenciler için Erasmus+ ile değişim, sivil toplum kuruluşları için hibe, kırsal alanlarda yaşayanlar içinse Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) destek programları gelebilir. Bir de elbette Türkiye'den başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine  yerleşmiş olan milyonlarca kişi de önemli bir köprü görevi görüyor.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi gibi belki de dünyanın en karmaşık bürokratik yapılarını barındıran Avrupa hakkında birkaç kısa bilgi ile başlayalım: